Biografia


       Na pomysł stworzenia strony o Franku Zappie wpadłem w październiku 1997 roku. Miałem wtedy mnóstwo czasu, ponieważ byłem unieruchomiony po dość poważnym złamaniu nogi. Franka Zappę wybrałem dlatego, że miałem na Jego temat sporo materiałów, oraz oczywiście dlatego, że Jego muzyka znaczy dla mnie bardzo dużo.
       Strona ruszyła oficjalnie 7 grudnia 1997 roku. Najpierw umiesciłem ją na serwerze uczelnianym, później przeniosłem ją na "friko".Przez początkowy okres jej istnienia (pół roku) pojawiało się na niej sporo zmian, później jednak jakiekolwiek poprawki wprowadzałem dość rzadko. Dopiero pod koniec sierpnia 1999 roku znalazłem trochę czasu aby odświeżyć wygląd tej witryny, oraz aby ją uaktualnic o dodatkowe informacje poswięcone Mistrzowi. Później jednak znowu czasu zrobiło się mało i dopiero na początku roku 2000 mogła ukazać się poprawiona jej wersja.
       Poniewaz praca nad tą stroną jest dość czasochłonna, a ja w tej chwili tego czasu mam coraz mniej, bedę wdzięczny za wszelką pomoc w zdobyciu nowych materiałów, pisaniu recenzji, etc. Jeśli np. znasz jakiś bootleg, którego nie ma w moim spisie, to podziel się informacjami na jego temat.
       Proszę również o uwagi odnośnie wyglądu strony. Jeśli znajdziesz tutaj jakieś błędy: czy to merytoryczne, czy literówki, czy techniczne, to daj znać. Kazdą opinię czytam uważnie.
       Wszystkie uwagi kieruj na adres maciekj@rockmetal.pl. Możesz także skorzystać z ankiety umieszczonej na tej stronie.

Podziękowania

       Chciałbym tutaj podziękować mojemu bratu Jarkowi Jachimkowi za pomoc przy zeskanowaniu okładek do tej strony, Wojtkowi "Cozy" Kozłowskiemu za dostarczenie kilku materiałów i za uwagi, które pomogły mi ulepszyć stronę zaraz po jej starcie. Podziękowania również dla Jędrzeja Polaka za pomoc w zdobyciu polskiego tłumaczenia do "Joe's Garage, Act II i III" i za zgodę na umieszczenie tłumaczenia całości "Joe's Garage" na stronie. Dziękuję też Andrzejowi Boruszewskiemu za udostępnienie polskiego tłumaczenia do "Zoot Allures" i Piotrkowi Gandziarowskiemu za pomoc w uzupełnieniu dyskografii.

       Warto też wspomnieć, że strona ta pojawiła się w wersji off-line na płycie CD-ROM dołączonej do pisma Internet w miesiącu kwietniu 1998 roku.

Uwagi techniczne:

       Strona ta najlepiej prezentuje się w przeglądarkach akceptujących style, czyli Netscape Navigator 4.0, Internet Explorer 4.0 i wyżej. Niemniej powinna ona wyglądać poprawnie w większości najpopularniejszych przeglądarek.

UWAGA!

       Umieszczając na tej stronie teksty, zdjęcia okładek płyt, wywiady, fotografie samego Mistrza, itd. nie chciałem naruszyć praw autorskich - prawa te należą do twórców tych materiałów (najczęściej do spadkobierców Franka Zappy).
       Tworząc tą stronę chciałem jedynie zebrać większość materiałów o FZ, aby stała się ona kompendium wiedzy na Jego temat - artysty, którego bardzo sobie cenię za stworzenie wielu wspaniałych płyt, człowieka nietuzinkowego i niezwykle utalentowanego, który wpisał się bez wątpienia na karty historii muzyki (tej przez baardzo wielkie M).

 

Adres strony:
http://www.zappa.z.pl