Linki

Strony polskie

Zappa Universe - jedna z lepszych polskojęzycznych stron o Zappie. Znajduje sie tutaj dyskografia, bibliografia, videografia, artykuły i teksty. Wszystko opracowane w sympatycznej formie.

Strona Tomasza Błaszczyka - polska strona poświęcona Frankowi Zappie. Warto zwrócić uwagę na ciekawie opracowaną biografię - oprócz zdjęć okładek, znajdują się tam skany samych płyt CD.

Fragmenty książki "The Real Frank Zappa Book" - niektóre rozdziały autobiografii Franka Zappy po polsku! Naprawdę warto to przeczytać.

"Frank Zappa: Negatywna dialektyka gry w pudelki" - fragmenty książki Bena Watsona o Franku Zappie przetłumaczone przez Marka Jedlińskiego.

Utopia - strona ta nie zawiera dużo treści. Oprócz biografii i kalendarium można tutaj znaleźć spis płyt wydanych przez FZ.

Zappa i Tymon - strona poświęcona Frankowi Zappie i Tymonowi Tymańskiemu. Na razie znajduje się ona w ciągłym rozwoju (niedziałające linki), dlatego trudno jeszcze cokolwiek napisać o jej zawartości merytorycznej.

Strony zagraniczne

The Real Frank Zappa Page - oficjalna strona poświęcona FZ. Można tutaj poczytać o wielu ciekawostkach. Jeśli masz ochotę, możesz pospacerować po studiu, w którym Frank nagrywał swoją muzykę. Możesz też poczytać o asteroidzie ZappaFrank, odkrytym przez naukowca o imieniu L. Brozek w 1980 roku, który został nazwany tak na cześć FZ.

"St. Alphonzo's Pancake Homepage" - jest to najlepsza (znana mi) strona poświęcona Frankowi. Jest tutaj pełna dyskografia, mnóstwo tekstów (jeśli szukasz pojedynczego utworu, to łatwo go tu znaleźć), sporo wywiadów przeprowadzanych dla pism muzycznych i nie tylko. Jest też lista wszystkich muzyków grających z FZ, oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Duża ilość zdjęć, plików midi, tabulatury, oraz opowieści dotyczące Zappy czynią tą stronę najciekawszą pod względem merytorycznym. Jej wadą jest fakt, że nie była ona aktualizowana już od bardzo dawna. W związku z tym dyskografia jest ujęta tylko do roku 1996.

"PlanetZappa" - jedna z lepszych stron w internecie o Franku Zappie. Znajdziesz tutaj bardzo dokładny spis wszystkich wydawnictw Mistrza, zapowiedzi płyt, które mają się pojawić, itd. Strona jest nawet dość często aktualizowana.

Frank Zappa "ARF" Gallery - zdjęcia  z koncertu Franka Zappy, który odbył się  w Kopenhadze (Niemcy 1978).

Frank Zappa Memorial Photopages - kolorowe zdjęcia z dwóch koncertów w Kopenhadze, które miały miejsce w latach siedemdzesiątych. Fotografie te nie były nigdzie publikowane. Jakość zdjęć nie jest rewelacyjna, ale warto tu zajrzeć.

Hometown Sausage Jamboree- strona na której znajdziesz trochę "technicznych" informacji o muzyce Franka Zappy. Otóż okazuje się, że podczas tworzenia utworów FZ wykorzystywał czasami identyczne fargmenty. Nagrywał je jednak z różną prędkością i to prowadziło do kolejnych ciekawych efektów. Na  stronie jest kilka wav-ów, które mają na celu przedstawienie tego typu nagrania.

RykoDisc - adres strony wytwórni płytowej, która wydała już sporo nagrań Zappy. Można tu znaleźć ciekawe informacje o niektórych wydawnictwach z nagraniami genialnego gitarzysty

Grupa dyskusyjna

alt.fan.frank-zappa - na koniec adres chyba najcenniejszy dla każdego Zappomaniaka. Jest to nazwa grupy dyskusyjnej, której jedynym tematem jest muzyka Zappy.


I to już wszystkie linki jakie chciałem Ci polecić. Oczywiście stron o Franku jest w Internecie znacznie więcej. Sądze jednak, że pod podanymi adresami znajdziesz naprawdę wszystko co Cię może potencjalnie zainteresować.Adres strony:
http://www.zappa.z.pl